دانلود فایل با عنوان(دانلود تحقیق درباره رنسانس در اروپا )

محقق گرامی فایل مورد نظر در مورد .دانلود تحقیق درباره رنسانس در اروپا . آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./دانلود تحقیق,رنسانس در اروپا,مسیحیت,روم باستان/دانلود تحقیق درباره رنسانس در اروپا |949719|jkv39016343|

تعداد صفحات:67

نوع فایل: word (قابل ویرایش)

لینک دانلود پایین صفحه

گذري كوتاه بر تاريخ سياسي روم

از رم تا روم

در همان زماني كه يونان دوران شكوفايي خود را مي گذراند، در شمال غربي آن ـ يعني در شبه جزيره ي ايتاليا ـ اقوامي مي زيستند كه از حيث فرهنگ و تمدن بسيار عقب تر از آنان بودند. از شهرهاي مهم اين اقوام، شهر رم بود. رمي ها حكومت جمهوري داشتند. آنان به طور دايم با همسايگان خود در جنگ بودند. به همين دليل، جنگاوري در ميسان رمي ها اهميت زيادي داشت و پسران خود را پس از دوران كودكي به آموزش هاي سخت نظامي مشغول مي كردند.

در قرن سوم قبل از ميلاد، توسعه ي فتوحات رمي ها موجب شد كه با حكومت كارتاژ همسايه شوند و بر سر منافع اقتصادي و راه هاي دريايي، با يك ديگر بجنگند.

كارتاژي ها عنوان خود را از پايتخت خود، شهر كارتاژ[1]( در تونس فعلي)، گرفته بودند. آنان قسمت هاي زيادي از سواحل شمال آفريقا و جزاير درياي مديترانه را در اختيار داشتند. جنگ هايي روميان با كارتاژي ها بيش از نيم قرن طول كشيد. سرانجام، با وجود رشادت هاي هانيبال،2 سردار كارتاژي، روميان پيروز شدند و به عمر دولت كارتاژ خاتمه دادند(146 ق.م) جنگ هاي روميان و كارتاژي ها به جنگ هاي پونيك3 معروف است.

روميان به تدريج بر پيروزي هاي خود افزودند و با فتح مصر و آسياي صغير كشوري پديد آوردند. بدين ترتيب، حكومت رم به امپراطوري روم تبديل شد. گستردگي بيش از حد قلمرو روم براي آن امپراتوري مشكلاتي در پي داشت. همسايگي روميان با دولت ايران، سرآغاز مسائل بسياري در سرنوشت دو كشور بود. تا اين زمان رومي ها آشنايي زيادي با حكومت ايران آن زمان ـ يعني اشكانيان ـ نداشتند. همسايگي آنان با اشكانيان موجب برخورد منافع و در نتيجه، جنگ هاي بسياري شد كه تا اواخر دوره ي ساساني ادامه يافت. اين جنگ ها در نهايت موجبات ضعف هر دو كشور را فراهم كرد.

امپراتوري روم از قرن سوم ميلادي دچار مشكلاتي شد كه به تدريج قدرت آن را به تحليل مي برد.

يكي از علل اين مشكلات وسعت بيش از حد قلمرو امپراتوري بود. امپراتور كنسانتين شهر بيزانتيوم ( قسطنطنيه) را كه در شرق امپراتوري بود به پايتختي انتخاب كرد. اين اقدام مقدمه ي تقسيم روم به دو قسمت شرقي و غربي گرديد.(395 م.)

از آن پس، روم غربي به دليل حملات مداوم اقوام بيابانگرد رو به انحطاط نهاد و به عكس، روم شرقي به دليل برخورداري از سرزمين هاي ثروتمند امپراتوري و راه هاي بازرگاني تا مدت ها به حيات خود ادامه داد تا آن كه در 1453 م. پايتخت آن توسط تركان مسلمان فتح شد و بدين ترتيب، يكي ديگر از امپراتوري هاي بزرگ جهان منقرض شد.

مورخان سقوط شهر رم، به دست اقوام مهاجم، را از مهم ترين حوادث تاريخ جهان دانسته اند. اقوام مهاجم مردمي بيابانگرد و با زندگي شهري بيگانه بودند. آنان پس از كش مكش هاي بسيار توانستند شهر رم را تسخير كنند و خرابي هاي بسيار به بار آوردند. يكي از مورخان در اين باره نوشته است:« هزار سال پيش از مسيح، متجاوزان شمالي وارد ايتاليا شده و ساكنان آن را مطيع ساخته و با آن ها مخلوط شده بودند، تمدن آنان را كسب كرده و با خود آنان، تمدن نويني را بنا نهاده بودند. چهارصد سال پس از مسيح همان واقعه تكرار شد . . . »
مطالب دیگر:
🔗انواع سیستم های اطلاعاتی🔗انواع شبکه های Wireless🔗انواع كابل های شبكه🔗انواع نسل های کامپیوتر🔗اهداف وب با تجارت الكترونیكی🔗گزارش كارآموزی در اداره برق شهركرد🔗اهمیت شبكه های صوتی پاكتی🔗گزارش كارآموزی در اداره كل امور فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور🔗ایجاد یک تجارت اینترنتی🔗گزارش كارآموزی در آموزشگاه طراحی لباس گلشن صبا🔗مقاله در مورد اینترنت🔗گزارش كارآموزی در ایران ناسیونال (نمایندگی مجاز)🔗تحقیق اینترنت (DSL)🔗گزارش كارآموزی در پتروشیمی بوعلی سینا🔗اینترنت به زبان ساده🔗اینترنت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟🔗گزارش كارآموزی در تعمیرگاه خودرو (خودروهای انژكتوری)🔗ایجاد یک برنامه وب نمونه در دات نت🔗اینترنت و خدمات مرجع🔗گزارش كارآموزی در تعمیرگاه خودرو پیمان تكنیك🔗گزارش كارآموزی در تعمیرگاه خودرو (سیستم سوخت رسانی خودرو)🔗تحقیق در مورد اینترنت🔗گزارش كارآموزی در تعمیرگاه ماشین هیوندا🔗اینترنت، قابلیتها، كاربردها و اصطلاحات🔗آدرس دهی IP